Ciągły pośpiech, stres, zła dieta, siedzący tryb życia to najczęstsze czynniki, które wpływają na pogorszenie stanu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jednak zanim dojdzie do poważnego uszczerbku na zdrowiu, organizm daje wcześniej znać, że coś jest nie w porządku.
Stres jest czynnikiem, który prowadzi do coraz to większej liczby chorób. Jednak zazwyczaj idzie on w parze z innymi składowymi jak np. zła dieta oraz siedzący tryb życia. Coraz więcej zawodów opiera się na pracy przy komputerze, a jedyną aktywnością w ciągu dnia jest spacer do ekspresu do kawy. Ten tzw. korporacyjny tryb życia często daje się we znaki po niedługim czasie, jednak te pierwsze symptomy często są ignorowane.
Początkowymi objawami są włosy, a mianowicie ich zwiększone wypadanie, które może mieć skumulowane podłoże. W okresie podwyższonego stresu często zadajemy sobie pytanie dlaczego wypadają włosy? Stres może powodować pobudzenie nerwowego odruchu drapania się w głowę, co znacznie obniży kondycję włosów. Poza tym, że stres zwiększa produkcje prolaktyny, a jej nadmiar silnie wpływa na wypadanie włosów. Jeżeli zauważymy u siebie jakieś mimowolne odruchy, wtedy należy niezwłocznie zrelaksować się, najlepiej przejść się na nawet krótki spacer, czy wykonać kilka ćwiczeń odprężających. Jeżeli takie działania nie przyniosą efektu należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Kolejnym powodem, dlaczego wypadają włosy może być niedobór makro i mikroelementów, których brakuje w naszej diecie. Już niewielki niedobór cynku oraz żelaza może spowodować wypadanie włosów na całej powierzchni skóry głowy. Nieprawidłową dietą nie jest tylko spożywanie posiłków typu fast food, czy innej wysoko przetworzonej żywności, ale również stosowanie ostrych diet odchudzających, które są bardzo niskokaloryczne i wręcz wyniszczające organizm. Ponadto, stosowanie takich głodówek, czy diet jednoskładnikowych może również prowadzić do innych zaburzeń, jak na przykład do anemii.
Innym powodem wypadania włosów mogą być zmiany hormonalne
W przypadku mężczyzn po 45 roku życia łysienie jest częstym symptomem. U kobiet, które urodziły dziecko, po przejściu menopauzy, lub u kobiet, które zrezygnowały z antykoncepcji hormonalnej częstym problemem jest wypadanie włosów. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, który zaleci preparaty regulujące poziom hormonów żeńskich w stosunku do męskich androgenów, odpowiedzialnych za negatywne oddziaływanie na mieszki włosowe, a w efekcie końcowym wywołujących wypadanie włosów. Poza tym istnieje wiele chorób takich jak niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, które mogą powodować łysienie. Najważniejsze jest, aby reagować na pierwsze objawy i szybko skonsultować to z lekarzem.
Mimo, że włosy są martwym wytworem naskórka to i tak należy od nie dbać w szczególny sposób, aby były zdrowe, lśniące i nie wypadały. Największe problemy powodowane są przez wysokie temperatury, dlatego podczas upalnego lata należy zapewnić spora dawkę nawilżenia. Dobrym sposobem jest używanie specjalnych olejków ochronnych zapewniających termoizolację. Takie preparaty jednak należy stosować przez cały rok, ponieważ stylizowanie fryzury gorącym powietrzem suszarki, czy wysokie temperatury prostownicy, czy lokówki mają równie silny wpływ na kondycje włosów, jak promienie słoneczne.
Poza olejkami stosowanymi po każdym umyciu dobrym rozwiązaniem jest również nakładanie kremowych masek na włosy. Taki zabieg trwa dłużej, ponieważ maskę należy trzymać na włosach 15-20 min, jednak stosuje się to góra 2 razy w tygodniu. Tego typu produkty często wzbogacone są w kreatynę, będącą podstawowym składnikiem budulcowym włosów. Stosowanie masek powoduje dogłębną regenerację włosów i ich odbudowę. Najczęściej zalecane jest to dla osób po intensywnych zabiegach fryzjerskich, takich jak rozjaśnianie włosów.
Włosy stanowią element wpływający na postrzeganie człowieka przez inne osoby, jako atrakcyjnego w większym lub mniejszym stopniu, dlatego piękne, zdrowe i zadbane włosy są pewnego rodzaju wizytówką odbieraną przez innych.