cukinia

Jeśli tylko macie miejsce w zamrażarce, cukinię zdecydowanie warto zamrozić! Dlaczego? Cukinia jest lekkostrawna i ma niewiele kalorii, za to sporo soli mineralnych i witamin.Dziś ze względu na walory smakowe i odżywcze, cukinia znajduje się na liście 20 warzyw najchętniej uprawianych w naszym kraju.

Jakich witamin dostarczymy organizmowi jedząc cukinię?

Cukinia jest łagodnym w smaku, smacznym i lekkostrawnym warzywem. Zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę C, K, PP i B1, beta karoten. Zaletą cukinii jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie. Ponadto warzywo odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy problemach z nadkwasotą. Warto wiedzieć, że cukinia może być jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu dziecku. Dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia dietetycy polecają ją już półrocznym maluchom.

Cukinia ma niski indeks glikemiczny, który wynosi 15, dlatego mogą ją włączyć do diety osoby zmagające się z cukrzycą. Cukinię można jeść zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią.

Na czym polega mrożenie?

Mrożenie to szybkie schłodzenie produktów spożywczych, najczęściej do temperatury -20 do -40 stopni Celsjusza, i utrzymaniu ich w temperaturze poniżej -18 stopni przez cały okres przechowywania. Głównym celem mrożenia, oprócz możliwości długotrwałego przechowywania żywności, jest niedopuszczenie do rozwoju drobnoustrojów, powodujących psucie się żywności i wywołujących zatrucia.

Poza sezonem niektóre warzywa i owoce są trudno dostępne. Jesienią i zimą, gdy świeżych warzyw jest mało, chcąc nie chcąc, sięgamy po mrożonki.

Czy mrożone warzywa i owoce są zdrowe?

Odpowiedni sposób mrożenia gwarantuje zachowanie wartości odżywczych produktów. Eksperci przyznają, że w czasie mrożenia żywność traci od 10 do 30 proc. witamin. Mimo to, mrożenie nadal pozostaje jednym z najlepszych sposobów utrwalania żywności.
Tak naprawdę straty podczas samego procesu mrożenia są niewielkie. Odpowiada za nie proces blanszowania, czyli parzenia gorącą parą wodną, który wykonuje się przed mrożeniem. Jest on konieczny do zahamowania aktywności enzymów i zabicia drobnoustrojów.

Cukinii, pieczarek, cebuli, czosnku oraz papryki nie należy blanszować.
Cukinię bardzo łatwo zamrozić, a zimą wykorzystać do zup, gulaszy, sosów a nawet ciast i wypieków.

Jak zamrozić cukinie w warunkach domowych?

Cukinie (najlepiej młode, małe okazy, które mają w środku najmniej pestek) myjemy dokładnie i osuszamy. Cukinie możemy pokroić w drobna kostkę lub talarki, wkładamy do torebki strunowej i tak przygotowane umieszczamy w zamrażarce.Taka pokrojona cukinia znajdzie swoje zastosowanie w zupach, gulaszach czy sosach.

Innym sposobem jest zamrażanie cukinii startych na tarce o grubych oczkach. Cukinie myjemy, osuszamy i ścieramy na tarce. Tak przygotowane warzywa upychamy w silikonowych foremkach na muffinki, mrozimy. Po zamrożeniu wyjmujemy cukinie z silikonowych foremek i przekładamy do torebek.Taka forma będzie idealna do wypieków i deserów. Nadaje się również na dania dla niemowląt.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z mrożonek własnej produkcji, czy też kupujemy je w sklepie, warto wiedzieć, jak należy je przechowywać, aby zachowały swoje walory odżywcze i nam nie zaszkodziły. Przede wszystkim, należy je przechowywać w stałej temperaturze, która powinna wynosić minimum -18 stopni Celsjusza. Raz rozmrożonych produktów nie wolno ponownie zamrażać. Sprzyja to bowiem namnażaniu się drobnoustrojów i spożycie takiego produktu grozi poważnym zatruciem pokarmowym.

Wartości odżywcze cukinii (w 100 g)

Wartość energetyczna – 21 kcal
Białko ogółem – 2.71 g
Tłuszcz – 0.40 g
Węglowodany – 3.11 g
Błonnik – 1.1 g

Witaminy

Witamina C – 34.1 mg
Tiamina – 0.042 mg
Ryboflawina – 0.036 mg
Niacyna – 0.705 mg
Witamina B6 – 0.142 mg
Kwas foliowy – 20 µg
Witamina A – 490 IU

Minerały

Wapń – 21 mg
Żelazo – 0.79 mg
Magnez – 33 mg
Fosfor – 93 mg
Potas – 459 mg
Sód – 3 mg
Cynk – 0.83 mg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here