Fuertaventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Warto zwrócić uwagę na północną części wyspy i wybrać na przykład największy hiszpański kurort znajdujący się na tej wyspie – Corralejo. Ci, którzy już tu byli szczególnie polecają kompleks hoteli w południowej części tego miasta.
Fuerteventura – wielka plaża
Co ciekawe, piasek na całej wyspie pochodzi z Sahary. Wiatry i prądy powietrzne transportują go tutaj znad Afryki. Wraz z piaskiem nad wyspę nadciągają także suche wiatry kalima. Wtedy robi się tu gorąco jak w piekle, a widoczność spada do zera.
Wydmy i plaże ciągnące się na południe od Corralejo są pod ochroną. Kiedyś jednak nie było tu rezerwatu i wówczas pośród piasku zbudowano dwa ogromne kompleksy hoteli. W otoczeniu kurortu oprócz wydm i plaż wzrok przyciągają wulkaniczne stoki.
Warto wypożyczyć rower i pojechać tam na rowerze i stanąć oko w oko z wulkanem. Później możemy zjechać na wybrzeże, gdzie warto odwiedzić malowniczą osadę Majanicho położoną pośród wulkanicznych skał i piasków naniesionych z Sahary. Pejzaż jest tu niesamowity. Natomiast przykładem walki człowieka z naturą są okolice miasteczek Villaverde i La Oliva. Możemy tu jeszcze spotkać stare kamienne wiatraki do nawadniania pól.
Betancuria – miasto na stoku wulkanu
Następnie odwiedźmy też Betancurię – to dawna stolica wyspy położona na stoku wulkanu. Należy wiedzieć, że patronem miasta jest Jean de Bethencourt, XV-wieczny konkwistador i zdobywca Fuerteventury. Przy wjeździe do miasteczka uwagę zwracają potężne posągi Guise i Ayose, dwóch wodzów miejscowych plemion Guanczów, które mężnie stawiały czoła hiszpańskim konkwistadorom. Miasto jest przepięknym, żywym skansenem kanaryjskiej architektury kolonialnej. Niewysokie budynki posiadają charakterystyczne narożniki z kamiennych ciosów, które kontrastują z bielą ścian. Najokazalszy jest zespół kościoła Iglesia de Santa Maria z XVI/XVII, gdzie przechowywana jest figurka Matki Boskiej Virgen de la Pena, patronki wyspy. Znów w niedalekim Casa Santa Maria odrestaurowanej posiadłości wiejskiej z XVII wieku, znajdują się restauracja i stoiska z wyrobami lokalnych rzemieślników. Warto tu spróbować na przykład lokalnych kozich serów majorero – dumy wyspy.
Południe wyspy – Costa Calma
Warto też odwiedzić samochodem plaże na południowej stronie wyspy. Leży tu Costa Calma, kurort wśród wydm z saharyjskiego piasku z przepiękną ciągnącą się kilometrami Playa de Sotavento. Do jej największych atrakcji należy laguna płycizn, które sięgają kilkaset metrów w głąb wód Atlantyku. W powrotnej drodze warto odwiedzić jeszcze Gran Tarajal. To jedna z najsłynniejszych „czarnych plaż” Wysp Kanaryjskich. Jej kolor nadały osady z wulkanicznych skał.
Wakacje przez 365 dni w roku!
Dodatkowa uwaga – Fuerteventura leży najbliżej marokańskiego wybrzeża Afryki. Oddziela ją 115-kilometrowy pas wód Atlantyku. Na wyspie jest najbardziej sucho i gorąco ze wszystkich wysp archipelagu. W listopadzie tydzień pobytu na Fuerteventurze w hotelu z przelotem i 2 posiłkami kosztuje obecnie od 2500 zł/osobę w ofercie ITAKI. Wypożyczalna rowerów w Corralejo – rowery górskie i crossowe 12-15 euro/dzień. Wypożyczalnie samochodu od 40 euro/dzień.