czy można kosić mokrą trawę

W czasach, których żyjemy, każdy wkłada mnóstwo czasu i siły w swój ogród. Oprócz pięknego domu bardzo ważne jest otoczenie, jakie wkoło niego panuje. Trawniki są niemal wszędzie. Pielęgnacja trawnika, nie jest jednak taka prosta, jakby się mogło wydawać. Często przez kilka lat dbamy o wygląd naszego trawnika. Używamy dużą ilość nawozów i innych środków, aby nasz trawnik był zdrowy i zielony. Jednak często ludzie popełniają błędy podczas jego koszenia. Jak wiadomo, trawnik cały czas rośnie, przez co wymaga regularnie koszenia. Wiele ludzi zadaje sobie wszelkiego rodzaju pytania na temat jego koszenia.

Wszyscy wiemy, aby nie kosić go tępymi ostrzami

W ten sposób szybko piękny zadbany trawnik zamieni się w brzydką i nierówną trawę. Osoby, które posiadają ogród z trawnikiem, ciągle słyszą rady odnośnie do koszenia trawy. Najczęściej są to rady, aby pod żadnym pozorem nie kosić go, gdy jest mokry. Nam może wydawać się to bardzo niezrozumiałe, ponieważ nawet mokrą trawę da się skosić. Ludzie często myślą, że jeżeli nie posiadają kosiarki elektrycznej, to mokra trawa nie stanowi przeszkód, by ją skosić. Warto wspomnieć, że podczas koszenia mokrej trawy kosiarką elektryczną ryzykujemy nawet życie. Może dojść bardzo łatwo do poparzenia prądem.

kosiarka

Kosiarka elektryczna tak jak inne maszyny wymaga odpowiedniego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy kosić mokrej trawy za pomocą takiej kosiarki. Jednak co w przypadku kosiarek spalinowych? Koszenie mokrej trawy za pomocą kosy spalinowej jest również niewskazane. Doświadczeni ogrodnicy tłumaczą to w bardzo prosty do zrozumienia sposób: Kosząc na mokro, zdecydowanie utrudniamy sobie pracę i tracimy dużo czasu. Koszenie mokrego trawnika może okazać się zajęciem bardzo ciężkim i wymagającym.

Po pierwsze, trawa skoszona będzie przyklejała się do noży w naszym urządzeniu. Jest to bardzo uciążliwe. Jednak są też zwolennicy koszenia mokrej trawy. Jest znaczna część ludzi, która decyduje się tuż po deszczu na skoszenie. Akceptują w ten sposób fakt, że nie zyskają na czasie, a koszenie będzie dużo bardziej wymagające. Kosząc mokrą trawę w łatwy sposób, możemy doprowadzić nasze urządzenie do zapchania. Dlatego przed koszeniem mokrego trawnika, należy nabyć niezbędną wiedzę i zapoznać się z ryzykiem, jakie za sobą niesie.

Warto jest się zapoznać z plusami, jak i minusami i samemu stwierdzić, czy warto, jest kosić mokrą trawę. W momencie, gdy trawa jest duża, a spadł duży deszcz, prawdopodobnie położy się na ziemi. Dzieje się tak, ponieważ mokra trawa jest dużo cięższa od suchej. Kosząc taki trawnik, bardzo dużo ryzykujemy. Takiej trawy nie da się kosić, jeżeli nie chcemy mieć problemu z nierówną powierzchnią po koszeniu. Kolejnym kłopotem podczas koszenia mokrej trawy jest narażenie jej na wszelkiego rodzaju choroby. Mokry trawnik z nacięciami nie jest już tak odporny na działania mikroorganizmów.

mokra trawa

Chory trawnik może skutkować wydatkiem dużych kosztów

Jak wiadomo, o trawnik dbamy cały rok, dlatego powodem, przez który mógłby on zachorować, jest właśnie koszenie mokrej trawy. Ponadto, jeśli bakterie mocno zaatakują nasz trawnik, może on stać się wówczas do wymiany. Byłoby to dla nas bardzo smutne, bo na jakość trawy pracujemy latami. Trawa podczas koszenia na mokro może zostać ścięta zbyt nisko. Podsumowując, zanim zabierzemy się za trawnik, warto zadać sobie pytanie: czy można kosić mokrą trawę? Owszem są ludzie, którzy to robią. Jednak czy warto, jest ryzykować tak bardzo i kosić mokrą trawę?

Minusów koszenia mokrego trawnika jest dużo więcej niż plusów. Dużo lepiej się kosi suchą trawę. Mamy wtedy kontrolę nad wysokością koszenia trawy oraz nie musimy się bać o zagrożenia. Koszenie mokrej trawy może narobić, więc bardzo dużo kłopotów i problemów. Trawa, która nie wyschła w łatwy sposób, może zapchać nasze urządzenie, a ponadto uszkodzić nasz sprzęt. Każdy z nas chce jak najlepiej dla swojego ogrodu. Szkoda, więc narażać trawnik, na który pracujemy latami, kupujemy różne środki ochronne, na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Leczenie oraz wymiana jest dużo bardziej wymagająca, dlatego warto, jest poczekać, aż nasz trawnik wyschnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here