czyszczenie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to osad o ciemnym zabarwieniu i dużej twardości. Powstaje on na skutek zwapnienia warstwy płytki nazębnej. Kamień nazębny może się szybciej rozwijać jeśli nie stosujemy odpowiedniej higieny jamy ustnej, kiedy palimy dużo papierosów lub gdy pijemy często kawę lub herbatę. Kamień nazębny zawiera w sobie bakterie i węglowodany, które mogą powodować próchnicę i choroby dziąseł.

Czyszczenie kamienia nazębnego to bardzo ważny element higieny naszej jamy ustnej

Zabieg, który polega na takim czyszczeniu, a dokładniej na usuwaniu kamienia nazębnego z zębów nazywa się profesjonalnie skalingiem. Kamień nazębny osadza i zbiera się przede wszystkim w okolicach szyjek zębowych i to właśnie z tych miejsc wydobywa się go metodą skalingu.

Kamień nazębny powstaje też nad i pod dziąsłami i jego istnienie w zbyt dużym natężeniu może grozić powstawaniu i rozwijaniu się wielu różnorakim bakteriom. Jeżeli twardy osad z kamienia nazębnego będzie gromadził się na naszych zębach przez zbyt długi okres czasu, to może zaistnieć również ryzyko wystąpienia poważnej choroby dziąseł takiej jak próchnica czy paradontoza. Na czym w takim razie dokładnie polega cały ten skaling? Jakie są jego wady i zalety? Czy czyszczenie kamienia nazębnego metodą skalingu jest bezpieczne i efektywne?

u dentysty

Skaling to jak było już wcześniej wyjaśniane zabieg dentystyczny, które polega na usuwaniu z naszych zębów kamienia nazębnego, zwanego również twardymi złogami nazębnymi. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego zabiegu.

Pierwszą z nich jest skaling naddziąsłowy. Jak sama nazwa wskazuje polega on na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni górnej części dziąsła, nazywanej koroną zęba. Ten rodzaj skalingu należy do najpopularniejszych w Polsce. Wykonuje się go obecnie u zdecydowanej większości pacjentów.

Drugim rodzajem tej metody jest skaling poddziąsłowy. Jest on bardzo podobny do skalingu naddziąsłowego, ale różni się od niego tym, że wykonywany jest on w dolnej części dziąsła. Podczas zabiegu kamień nazębny jest usuwany spod obszaru pod powierzchnią dziąseł.

Oczywiście istnieje o wiele więcej metod i sposobów na usunięcie niechcianego kamienia nazębnego i nie trzeba ograniczać się do samego skalingu, który jest jednak (jak się wydaje) najlepszą i najbardziej sprawdzoną, a przy tym najpopularniejszą metodą. Sposobów alternatywnych jest jednak o wiele więcej i w gabinetach dentystycznych nasz lekarz dobry dentysta może usunąć nasz kamień nazębny jedną z poniższych metod.

Pierwsza metoda to metoda tradycyjna

Wykonuje się ją rzadko i tylko w naprawdę szczególnych i nagłych przypadkach. Do jej wykonania używa się skalerów ręcznych takich jak motyczki, dłutka, sierpy i pilniczki. Tradycyjna metoda jest bardzo pracochłonna i niedokładna, dlatego od kilkunastu lat nie stosuje jej większość dentystów. Spotkać ją można jednak w krajach gorzej rozwiniętych w zakresie stomatologii takich jak Indie czy państwa Afryki lub Ameryki Północnej.

Drugą metodą jest metoda mechaniczna. W jej przypadku używa się wierteł typu wrez które po kontakcie z kamieniem zębowym odłamują go od zęba.

dentysta

Następną metodą jest metoda ultradźwiękowa. Jest to już nowocześniejszy sposób. Do zabiegu używa się tutaj skalera ultradźwiękowego.

Czwarta metoda to metoda dźwiękowa. Podczas tego sposobu osad usuwany jest przy pomocy fal dźwiękowych. Bardzo ważnym jest to, że owe fale dźwiękowe muszą znajdować się w zakresie 6-8 kHz.

Jeszcze inną metodą jest metoda laserowa. Po nazwie można rozpoznać, że tym razem do usuwania kamienia z zębów używany jest specjalny skaler laserowy, nazywany też czasami skalerem jagowo-erbowym.

Ostatnią z metod jest metoda chemiczna. Podczas jej stosowania nasz stomatolog nakłada nam na naszą powierzchnię zęba odpowiednio przygotowany 30 procentowy roztwór perhydrolu, czyli inaczej nadtlenku wodoru, który zostaje rozpuszczony w wodzie. Następnie stomatolog pozostawia roztwór na powierzchni zęba do momentu aż nie rozpuści on kamienia. Na koniec wypłukuje on rozpuszczone złogi kamienia przy pomocy wody pod bardzo wysokim ciśnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here