Laseroterapia jest alternatywą leczenia niektórych rodzajów bólu, na przykład bólu kolana. Laseroterapia jest również znana jako terapia zimnym laserem, laseroterapia klasy III lub laseroterapia niskiego poziomu. Mogą one pomóc organizmowi w naprawie uszkodzeń tkanek spowodowanych urazami i zapaleniem stawów.
Co to jest laseroterapia?
Laseroterapia kolana jest coraz częściej spotykana w nowoczesnej medycynie. Za pomocą lasera możemy leczyć wiele różnych schorzeń, na przykład: zakrzepicę żylną. Laseroterapię używa się w różnych dziedzinach medycyny: dermatologii, stomatologii, okulistyce, kosmetologii, podologii oraz medycynie estetycznej.
Laseroterapia jest bezpieczną formą kuracji, dzięki której zabiegi wykonywane są bezinwazyjnie. Terapia laserem polega na emitowaniu wiązki światła o określonej mocy na dany fragment ciała, który wymaga kuracji. Laser skierowany jest na dane miejsce przez ściśle określony czas.
Jak działa laser?
W laseroterapii możemy spotkać kilka rodzajów laserów:
– laser niskoenergetyczny,
– laser średnioenergetyczny,
– laser wysokoenergetyczny.
Laser niskoenergetyczny stosowany jest głównie w fizjoterapii. Laser średnioenergetyczny wykorzystywany jest najczęściej w diagnostyce nowotworowej oraz w leczeniu raka. Natomiast laser wysokoenergetyczny możemy spotkać najczęściej w chirurgii, medycynie estetycznej i zamykaniu naczyń.
W dzisiejszej medycynie laseroterapia ma wiele zastosowań w różnego rodzaju terapiach. Są terapie, gdzie używa się lasera w postępowaniu kontaktowym jak i bezkontaktowym. W przypadku postępowania kontaktowego, działanie lasera opiera się na tym, że głowica tego urządzenia przylega bezpośrednio do skóry i emituje w ten sposób promieniowanie do uszkodzonych tkanek. Jeśli chodzi o postępowanie bezkontaktowe, laser “skanuję”skórę w odpowiedniej odległości, bez kontaktu ze skórą.
Wskazania do laseroterapii
Aktualnie wszelkie wskazania do terapii laserem są związane z różnego rodzaju schorzeniami. Wśród najczęściej wymienianych schorzeń możemy wymienić: zwyrodnienia stawów, choroby reumatyczne oraz różnego typu przeciążenia.
Przeciwwskazania do użycia lasera
Warto wspomnieć również o przeciwwskazaniach do leczenia laserem. Z terapii laserem nie powinny korzystać osoby chore na nowotwory, cukrzycę, nadczynność tarczycy, gruźlicę, epilepsję i infekcje. Z laserów nie powinny korzystać również kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.