Neuropatia

Krótkowzroczność, astygmatyzm, zaćma czy jaskra to tylko niektóre spośród dolegliwości pogarszających jakość naszego widzenia. Mniej poznanym, ale bardzo poważnym w skutkach zjawiskiem jest neuropatia nerwu wzrokowego. Czym dokładnie jest? Jak często występuje i jakie są jej objawy?

Neuropatia nerwu wzrokowego

Neuropatia jest stanem chorobowym dotyczącym nerwów obwodowych, która zaburza przewodzenie informacji wzdłuż włókien nerwowych. I choć może dotknąć różnych obszarów naszego ciała, to jest szczególnie dotkliwa w obrębie narządu wzroku. Niestety, uszkodzenia nerwu wzrokowego powodują jego obumieranie, są więc w większości przypadków nieodwracalne. Wśród głównych przyczyn neuropatii nerwu można wymienić ucisk, powodowany np. przez guz (wówczas istnieje szansa na co najmniej zatrzymanie tego procesu dzięki usunięciu przyczyny), infekcje i zapalenia, urazy mechaniczne, niedobory pokarmowe (głównie witamina B12), niedokrwienie (w przypadku neuropatii nerwów wzrokowych istotnym czynnikiem jest nocny spadek ciśnienia ogólnego, podczas którego niekiedy przepływ krwi przez naczynia krwionośne spada zbyt gwałtownie, co prowokuje neuropatię niedokrwienną) czy toksyczne uszkodzenia (np. nadużycie alkoholu, zatrucie metanolem, palenie tytoniu).

Objawy neuropatii nerwu wzrokowego

Sama neuropatia jest bardzo szerokim pojęciem i w odniesieniu do oczu może przybierać dwie postaci – tętniczą i nietętniczą. W przypadku tej pierwszej, zdecydowanie rzadziej występującej, zmiany dotykają głównie naczyń odchodzących od tętnicy szyjnej i mają związek z procesem zapalnym w obrębie naczyń rzęskowych tylnych krótkich. Często poprzedzają ją bóle głowy, brak apetytu, chudnięcie, gorączka, dreszcze czy bóle mięśniowe języka i żuchwy. Po kilku tygodniach dołączają do nich zaburzenia oczne, choć w przypadku około 1/5 pacjentów występują jako pierwsze. Natomiast w przypadku znacznie częściej występującej neuropatii nietętniczej zmiany zachodzą o wiele bardziej niezauważone – to głównie stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, dostrzegalne często w pierwszych godzinach po przebudzeniu. To nie tylko gorsza ostrość, ale również zaburzenia widzenia barw czy ból odczuwany podczas ruchów gałkami ocznymi.

Diagnostyka i leczenie

Neuropatia nerwu wzrokowego diagnozowana jest najczęściej na podstawie wywiadu, podstawowego badania i analizy tarczy nerwu wzrokowego. Porównywany jest także kąt widzenia i postrzeganie barw pomiędzy oczami, ponieważ neuropatia nerwu bardzo rzadko rozwija się w równym stopniu w obu oczach.

Po stwierdzeniu neuropatii najważniejsze jest dobranie leczenia dopasowanego do przyczyny i stopnia jej zaawansowania. Często wykorzystuje się kortykosteroidy, chirurgiczne usunięcie guza (jeśli powstał), nie istnieje jednak ujednolicona metoda leczenia – dlatego tak ważne jest udanie się do doświadczonego specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here