czy arbuz tuczy

Warto mieć świadomość, że arbuz zawiera w swoim składzie bardzo dużą liczbę istotnych wartości odżywczych. Co jednak powinny zrobić osoby, których celem jest zgubienie zbędnych kilogramów? Ludzie bardzo często zastanawiają się bowiem czy przypadkiem owoce nie przyczyniają się do przybierania na wadze. Czy arbuz tuczy?

Z czego dokładnie składa się arbuz?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że arbuz w zdecydowanej większości składa się z wody, której jest aż 92%. W składzie omawianego owocu znaleźć można również cukier prosty, czyli fruktozę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspomniany cukier jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm. Osoby będące na diecie odchudzającej przeważnie słyszą teorię, że fruktoza tuczy.

Warto widzieć, że co prawda jest to zgodne z prawdą, jednak tylko i wyłącznie w przypadku w wersji przetworzonej, czyli takiej, którą producenci dodają w procesie produkcji do ciastek, soków czy sorbetów. Nie trzeba zatem w żaden sposób obawiać się fruktozy znajdującej się w owocach. Rekomendowane jest oczywiście zachowanie zdrowego rozsądku jeżeli chodzi o ich spożywanie. Nie jest zalecane rezygnowanie z arbuzów.

Omawiany owoc jest niezwykle cennym źródłem bardzo dużej liczby wartościowych składników. Arbuzy mają bowiem w swoim składzie likopen, który jest przeciwutleniaczem charakteryzującym się antyoksydacyjnym działaniem, który wykazuje ponadto ochronne działanie przed różnego rodzaju chorobami nowotworowymi.

Koniecznie należy również zaznaczyć, że arbuzy mają w swoim składzie zdecydowanie więcej likopenu w porównaniu do pomidorów. Ponadto owoce są prawdziwym bogactwem beta-karotenu (witamina A), która także zaliczana jest do bardzo silnych antyoksydantów. Nie tylko zawierają witaminę C, ale także w mniejszym stopniu witaminy z grupy B czy składniki mineralne takie jak: magnez, miedź, mangan, potas czy fosfor.

koktajl owocowy

Właściwości arbuza

Dla wszystkich osób, których celem jest zgubienie zbędnych kilogramów bardzo istotny powinien być fakt, że omawiane owoce nie tylko i wyłącznie wspierają pracę jelit, ale również zdecydowanie pobudzają trawienie, co znacznie pomaga jeżeli chodzi o utrzymanie właściwej masy ciała. Ponadto arbuzy działają bardzo pozytywnie na nerki przede wszystkim dzięki działaniu moczopędnemu. Strzegą także organizm przed powstaniem różnego rodzaju nowotworów. Nie można zapomnieć, że owoce charakteryzują się dobroczynnym działaniem na cerę i oczy. Oddziałują również ba właściwe działanie ważnego układu krążenia. Arbuzy nawadniają także organizm i świetnie są w stanie orzeźwiać w upalniejsze dni.

Czy zatem powinno się zrezygnować z arbuzów na diecie?

Jak zostało już wcześniej podkreślone najbardziej istotne jest zachowanie umiaru. Arbuz zaliczany jest do owoców niskokalorycznych, 100 gramów tego owocu dostarcza organizmowi tylko 30 kcal. Nie można jednak zapomnieć, że wspomniana ilość zawiera także 6 gramów cukrów prostych. Oczywiście 100 gramów arbuza jest niewielką porcją. Zdecydowana większość osób ma bardzo duże opory, by nie skusić się na kolejną porcję w takiej wielkości. Jak wiadomo im większa będzie porcja, tym większa kaloryczność. Osoby, które zatem uwielbiają jeść omawiany owoc, a także są na diecie, nie powinny rezygnować z niego, rekomendowane jest zaledwie pamiętanie, by nie jeść w nadmiarze.

arbuz

Arbuz dla pięknej cery, włosów i paznokci

Arbuz jest świetnym źródłem antyoksydantów. Dzięki temu, że zawiera w składzie witaminę A doskonale oddziałuje na skórę. Warto wiedzieć, że jedzenie arbuza wykazuje przeciwzmarszczkowe działanie. Ponadto spożywanie omawianego owocu jest w stanie przyczynić się do zdecydowanego złagodzenia stanów zapalnych skóry.

Oczywiście wszystkie składniki znajdujące się w arbuzie będą sprzyjały utrzymaniu skóry w prawidłowym stanie nawilżenia. Arbuz wpływa również na prawidłowy poziom kolagenu, który jak wiadomo odgrywa bardzo istotne znaczenie nie tylko dla paznokci, ale również włosów i skóry. Arbuz jest także owocem niezwykle bogatym w witaminę C. Zaledwie 150 gramów owocu zawiera 21% dziennego zapotrzebowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here