dlaczego pies je trawę

Pies towarzyszy człowiekowi od początku świata. Najpierw żył dziko i nie był dla człowieka pomocny. Lecz szybko zorientował się, że wędrując z przemieszczającą się grupą ludzi pierwotnych może liczyć na łatwe pożywienie, gdyż wówczas ludzie jedli niemalże wyłącznie mięso, a kości z upolowanych zwierząt wyrzucali za siebie. I te kości stały się przynętą dla dzikich psów, które stopniowo zżyły się z plemieniem broniąc go od agresji ze strony innych dzikich zwierząt.

Dziś trudno nam sobie wyobrazić życia bez psów

Posiadamy psy rasowe i nierasowe. Mamy w swoich gospodarstwach domowych psy duże i małe. Wszystkie bez wyjątku są dla nas ważne i kochane. Zżywamy się z nimi i traktujemy niemalże na zasadzie członka rodziny. Pielęgnujemy nasze psy, dbamy o ich kondycję, szczepimy, leczymy i właściwie odżywiamy. Czasem martwi nas coś dziwnego w zachowaniu psa np. dlaczego pies je trawę? Tu należy uspokoić wszystkich posiadaczy tych czworonogów, bo 80% psów je trawę. Jedzenie przez psa trawy jest dla niego czymś zupełnie naturalnym i nie należy psu tego zabraniać chyba, że trawa jest świeżo nawożona.

pies

Lecz, gdy nie jest świeżo nawożona, to nie jest dla niego szkodliwa może ją jeść do woli, aż sam zdecyduje, że już ma dość. Ale nadal pozostaje pytanie dlaczego pies je trawę? Otóż powodów jedzenia przez psy trawy jest co najmniej kilka. Jedną z pierwszych jest instynkt psa. Pies, to przecież potomek wilka, a jak wiadomo te żyją dziko i odżywiają się między innymi także trawą. Pies domowy zachował w genach te przyzwyczajenia. Naukowcy sądzą, że jest tak w ponad 10%. Jedną z najważniejszych przyczyn jedzenia przez psy trawy może być niestrawność. Pies czuje się źle i jako bardzo mądre zwierzę wie, że musi z tym coś zrobić.

Człowiek w takich przypadkach też wie, że najlepiej oczyścić żołądek poprzez sprowokowanie wymiotów. Jednak człowiek ma na to inne sposoby, a pies wtedy je trawę w celu oczyszczenia żołądka. Taka sytuacja spotykana jest u 20% psów jedzących trawę. Wielu naukowców broni swojej teorii, że za jedzeniem trawy u psa stoi podłoże psychologiczne. Być może brak naszemu psu naszego zainteresowania, zabawy i dlatego ucieka się do jedzenia trawy podczas spaceru.

Gdy brak mu zabawy, ruchu, dynamiki, to z nudów zabiera się za jedzenie trawy i tak sam uatrakcyjnia sobie spacer. A może chce na siebie zwrócić uwagę właściciela, aby ten zareagował i się nim zajął. Wszyscy wiemy, że psy mają bardzo dobrze rozwinięty węch, który prowadzi je w różne miejsca. Być może na trawie leżał wcześniej jakiś smakowity kąsek, a nasz pies wyczuł jego smak i zajada się trawą rosnącą na tym miejscu. Inna teoria mówi o tym, że cześć psów lubi smak trawy i dlatego podczas spaceru skubie ją jak koza, czy baranek.

pies je trawę

Można to łatwo sprawdzić po tym, jaką wybiera trawę i jak długo ją żuje? Gdy wybiera trawę soczystą i długo żuje, to znaczy, że trawa mu smakuje i pies delektuje się jej smakiem. Co można powiedzieć o odżywianiu psów? Zdrowie naszego psa w dużej mierze zależy od tego, czym i jak go karmimy. Niewłaściwy pokarm może psa nawet zabić np. dawanie psu czekolady. Czekolada jest bardzo zdrowa dla człowieka, lecz dla psa może być zabójcza. Nie wszystko co jest zdrowe dla człowiek jest zdrowe dla naszego pupila i o tym warto pamiętać, gdy chcemy, aby nasz pies był z nami długie lata.

Nieodpowiedni pokarm może również powodować różne choroby u psa np. cukrzycę, choroby serca, choroby stawów. Ponieważ każdy z nas posiada innego psa, to warto zapoznać się z dietą dla rasy naszego psa. Najczęściej karmimy nasze psy karmą suchą specjalnie dla nich przygotowaną. Wiele osób daje swojemu psu kąski ze swojego stołu.

Trzeba jednak wiedzieć, że bardzo niebezpieczne dla naszych zwierząt są kości pochodzące od drobiu, gdyż one łamią się jak drzazgi i mogą podziurawić żołądek lub jelita. I wtedy nasz pupil może odejść z tego świata w wielkich męczarniach. W diecie naszego psa nie może zabraknąć tłuszczy, białek, węglowodanów, witamin i minerałów. To wszystko znajduje się w karmach gotowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here