gołębie

Hodowla ptactwa może przynieść znaczne korzyści natury finansowej. Należy wskazać, iż w naszym kraju jest coraz więcej zapotrzebowania na świeże mięso drobiowe. Jednocześnie nie jest konieczne ograniczanie się do hodowli kur i kaczek. Z powodzeniem można otworzyć fermę gołębi, na przykład pocztowych. Takie ptaki są bardzo inteligentne i doskonale prezentują się na licznych wystawach i ekspozycjach. W Polsce powstaje coraz więcej nagród dla gołębiarzy, które przyznawane są w ramach udziału w takich targach. Niezbędne jest jednak uprzednie nabycie wnikliwej wiedzy z zakresu hodowli tych ptaków. Tylko wtedy możliwe jest jednoznaczne określenie, jakie krzyżówki doskonale będą prezentowały się na ekspozycjach. Duże znaczenie ma fakt, iż w dobie internetu z łatwością można znaleźć wiele poradników dla początkujących gołębiarzy. Sprawia to, że ta materia przestaje być luksusowym hobby i niemal każdy może zająć się hodowlą pięknych ptaków.

Podstawowym zagadnieniem, jakie powstaje w związku z założeniem własnej hodowli, jest pytanie, czym karmić gołębie. Opracowanie odpowiedniego planu dietetycznego zależne jest od kilku czynników. W przypadku, gdy dana osoba interesuje się hodowlą gołębi ozdobnych, powinna dobierać pokarmy, które sprawiają, że pióra ptaków są miękkie i wyglądają niezwykle okazale. W takim przypadku warto stawiać na pasze zawierające pokaźne dawki witamin i mikroelementów, takich jak witaminy z grupy ADEK oraz cynk. Na ogół odpowiednie mieszanki można nabyć w sklepie z artykułami gołębiarskimi. Istnieje jednak spore grono osób, które zawodowo trudnią się produkcją specjalistycznej karmy dla gołębi. Warto spróbować takich pasz, bowiem może okazać się, że zawarte w nich składniki odżywcze doskonale wpływają na rozwój i wygląd ptactwa. Jednocześnie dobrze jest pamiętać o tym, iż rozmaite targi stanowią nie tylko doskonałą okazję do wystawienia najlepszych przedstawicieli hodowli, ale również do wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi osobami, które zajmują się pielęgnacją gołębi ozdobnych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż rozmaite krzyżówki poszczególnych gatunków powstają właśnie dzięki wymianie różnorakich rodzajów gołębi w ramach takich ekspozycji.

Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których dostęp do pożywnej i relatywnie taniej paszy jest mocno ograniczony. W takiej sytuacji niezbędne jest skorzystanie z domowych sposobów na tuczenie gołębi. Doskonałe rezultaty w tym zakresie można osiągnąć poprzez ususzenie chleba i rozdrobnienia go na bardzo małe kawałki. Ptaki ochoczo zjedzą drobinki pieczywa, bowiem stanowią one dla nich nie lada rarytas. Aby zwiększyć zawartość witaminy C w jadłospisie gołębi, można przygotowany odpowiednio wcześniej chleb umoczyć w miodzie. Substancja ta stanowi również bardzo pokaźne źródło zdrowych węglowodanów. Dzięki nim gołębie mają więcej energii, są żywiołowe i doskonale prezentują się na wszelkich organizowanych przez stowarzyszenia gołębiarzy targach.

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju gołębi mają również białka. Istnieją specjalne karmy, które stanowią bogate źródło protein. Niestety, optymalne mieszanki dostępne w sklepach są dosyć drogie. Dlatego wielu hodowców podejmuje odpowiednie działania na własną rękę i samodzielnie mieszają paszę z produktami, które stanowią dobre źródło białka. Mowa tu przede wszystkim o przetworach mlecznych, takich jak jogurty, kefiry i sery. Może się jednak zdarzyć, że dana mieszanka nie posmakuje gołębiom. W takim przypadku warto rozmieszać ją z większą ilością pszenicy. Mniej gęsty pokarm jest bardziej atrakcyjny wizualnie, co sprawi, że ptaki ochoczo będą go spożywać. W sytuacji, gdy dana partia gołębi przeznaczona jest na ubój, niezbędne jest wprowadzenie innego rodzaju żywienia. Otóż warto postawić na pokarmy tuczące, które jednocześnie sprawią, że mięso gołębi będzie miękkie i bardzo smaczne. W takim przypadku najlepiej sprawdza się śrut, jak również kukurydza. Szczególnie ceniony w ostatnich latach jest ten drugi rodzaj pokarmu, bowiem jego cena jest bardzo niska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here