czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje

Homeostaza gospodarki hormonalnej jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu. Hormony regulują bardzo wiele czynności życiowych, w związku z tym, należy zadbać o ich prawidłowy poziom w organizmie.

Hormony w ludzkim ciele są wydzielane przez wiele narządów takich jak: tarczyca, przysadka mózgowa, trzustka, jajniki, jądra itd. Każdy z tych narządów pełni bardzo ważne funkcje, od których zależy stan zdrowia człowieka. Jednak najczęściej pojęcie „hormony” kojarzą się z układem rozrodczym. W dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problem z poziomem hormonów płciowych. Problemy te wynikają z bardzo wielu czynników, nie tylko związanych z chorobami, czy funkcjonowaniem jajników, ale również bardzo duży wpływ mają czynniki środowiskowe, z których najpoważniejszym jest stres, zmęczenie i zła dieta.

Należy zaznaczyć, że problemy hormonalne dotykają nie tylko dojrzałe kobiety, ale mogą zaczynać się już w młodzieńczym wieku. Wiele dziewcząt, które zmagają się w problemami trądziku kierowane są do dermatologa, który to często przepisuje tabletki antykoncepcyjne, w celu wyrównania poziomu hormonów. Często taka terapia przynosi fantastyczne rezultaty, mimo to młode dziewczyny, ale również dojrzałe kobiety widząc receptę z przepisaną terapia hormonalną zastanawiają się, czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje.

Opinie na ten temat są podzielone, ponieważ z jednej strony twierdzi się, że źle dobrane tabletki mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie i zwiększenie masy ciała. Jednak takie skutki uboczne są stosunkowo rzadkie. Należy pamiętać, że dostarczanie hormonów do organizmu może na początku wywoływać wahania nastroju, czasem bóle głowy, ale również rozmaite zachcianki żywieniowe.

tabletki antykoncepcyjne

Dlatego też uleganie pokarmowym pragnieniom na rzeczy wysokokaloryczne, jak ogromne ilości słodyczy, pizza oraz inne posiłki typu fast food, jak również wysoko słodzone napoje gazowane prowadzą do zwiększenia masy ciała. Inną bardzo ważną zależnością jest to, że bez stosowania się do zdrowej diety same tabletki antykoncepcyjne nie wystarczą, aby poprawił się stan skóry.

Niezdrowe wyżej wymienione posiłki również mają negatywny wpływ na kondycję cery. Tłuste, wysoko przetworzone i ostre potrawy u wielu osób powodują stany zapalne skóry, podobne działanie ma czekolada, która zjedzona w większej ilości powoduje powstawanie zmian na skórze twarzy, szyi, czy pleców. Dlatego należy zbilansować dietę przy terapii hormonalnej, aby efekty były widoczne jak najszybciej.

Tabletki antykoncepcyjne stosowane poza ich główną funkcją, czyli zapobieganiu ciąży, są również wykorzystywane podczas przygotowywania kobiet, które mają problem z Zespołem Policystycznych Jajników. Kobiety zmagające się z ta chorobą mają trudności z zajściem w ciąże, a czasami są całkowicie bezpłodne.

Jednak ginekolodzy walcząc o poprawę stanu policystycznych jajników zalecają przez określony czas terapię antykoncepcyjną, w celu wyrównania poziomu hormonów żeńskich i obniżenia hormonów męskich, ponieważ PCOS charakteryzuje się znacznie podwyższonym poziomem testosteronu, czy androgenów. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne są jedną z najchętniej stosowanych metod antykoncepcji, ponieważ poza bardzo wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży stosowanie terapii hormonalnej znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka jajników, endometrium, czy obniża częstotliwość stanów zapalnych narządów płciowych.

tabletki

Ponadto przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza dolegliwości związane z miesiączkowaniem, za co kobiety doceniają tę metodę. Pomimo tych wszystkich zalet lekarze przepisując tabletki antykoncepcyjne nakłaniają do wykonywania kontrolnych badań krwi, ponieważ terapia hormonalna może zwiększać ryzyko chorób zakrzepowych u kobiet.

Jak nie trudno zauważyć, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą wiele zalet, ale również i wad. Dlatego podejmując decyzję o rozpoczęciu terapii hormonalnej, niezależnie od powodu, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który po wykonaniu badania i przeprowadzeniu wywiadu pomoże podjąć słuszną decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here