czy można przedawkować kwas foliowy

Kwas foliowy (nazywany też folacyną lub witaminą B9) jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje w grupie witamin B. Nazwa kwasu foliowego pochodzi od łacińskiego słowa „folium”, który oznacza ni mniej ni więcej słowo „liść”

Kwas foliowy jest syntezowany przez bakterie jelitowe w organizmie człowieka, a następnie przemienia się w aktywną biologicznie formę, czyli w kwas lewomefoliowy, nazywany również kwasem 5-MTHF.

Kwas ten występuje w sprzedawanej żywności w postaci soli kwasu foliowego, czyli inaczej folianów. Dlatego właśnie bardzo często termin „witamina B9” jest łączony bezpośrednio z całą grupą związków. Niedawno ustalono, że w żywności może istnieć teoretycznie nawet do 150 różnego rodzaju form kwasu foliowego. W przyrodzie jest ich jednak o wiele mniej – jedynie około 20 form.

Kwas foliowy znajduje się między innymi w warzywach liściowych, przede wszystkim w szpinaku, który jest polecany przez dietetyków właśnie z powodu bardzo dużej zawartości kwasu foliowego. Występuje on również w innych popularnych warzywach, takich jak kapusta, brokuły, kalafior, sałata, groch czy w brukselce. Ponadto kwas foliowy występuje również w zauważalnie mniejszych ilościach również w pomidorach, soczewicy, soi, fasoli, buraku, grochu, orzechach, słoneczniku, wątrobie, drożdżach piwowarskich, pszenicy, pomarańczach, żółtku jaja, awokado czy bananach.

Kwas foliowy jest też czasami używany w niektórych krajach do wzbogacania nim chleba

W Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej tego się nie robi z powodu wcześniej ustalonych regulacji unijnych dotyczących produkcji chleba.

Jak już było wcześniej powiedziane, kwas foliowy nazywany jest też często witaminą B9. Stanowi on wyjątkowo ważny składnik codziennej diety człowieka.

tabletki

Niedobór kwasu foliowego może mieć bardzo niebezpieczne skutki i tym samym może być on bardzo groźny dla zdrowia i życia człowieka, a w szczególności na zdrowie kobiety w ciąży oraz jej płodu. Oczywiście nie oznacza to, że należy zjadać na potęgę produkty zawierające bardzo dużo kwasu foliowego. Ważnym pytaniem jest to czy można przedawkować kwas foliowy? Odpowiedź jest dość oczywista: jak najbardziej można przedawkować kwas foliowy.

Kwas foliowy pełni bardzo ważną o ile nie kluczową rolę w ludzkim organizmie. Kwas ten razem z grupą wielu innych witamin, jest niezbędnym składnikiem diety każdego człowieka. Pełni on ponadto bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Kwas foliowy należy do związków egzogennych. Oznacza to, że nie może on być dostarczany do naszego organizmu bezpośrednio. Musi być on przenoszony do organizmu poprzez inne pożywienie zawierające kwas foliowy.

Do najważniejszych zadań kwasu foliowego należy synteza kwasów nukleinowych. To właśnie z tych kwasów powstaje później DNA. Oznacza to, że kwas foliowy odpowiada za wzrost i funkcjonowanie każdej, nawet pojedynczej, komórki w ludzkim organizmie. Kwas foliowy uczestniczy do tego w syntezie krwinek czerwonych. Synteza krwinek czerwonych jest równie ważna jak rozwój komórek, ponieważ zapobiega ona powstawaniu niebezpiecznej, choć niepozornej, anemii. Wiele światowych badań mówi też wprost, że kwas foliowy posiada również działanie przeciwnowotworowe. Obniża on m.in występowanie raka szyjki macicy w organizmie osoby, która zjada duże ilości produktów zawierających kwas foliowy.

przedawkować kwas foliowy

Witamina B9 bardzo dobrze usprawnia również pracę żołądka, wątroby i jelit, czyli jednych z najważniejszych organów wewnętrznych w naszym ludzkim organizmie. Zjadanie produktów zawierających kwas foliowy działa też ponadto uspokajająco i wyciszająco na nasz organizm. Duże ilości tej witaminy bardzo pomagają w radzeniu sobie ze stresem i stresowymi sytuacjami. Zażywanie kwasu foliowego jest też szczególnie ważne u kobiet w czasie ciąży, ponieważ reguluje on rozwój komórek nerwowych u rozwijającego się w brzuchu matki płodu.

Kwas foliowy pozytywnie oddziałuje również na stan psychiczny człowieka oraz na jego samopoczucie. Zbyt mało kwasu foliowego w organizmie (niedobór) może na przykład powodować zaburzenia pracy mózgu, a w konsekwencji pogorszenie pamięci i koncentracji osoby narażonej na brak kwasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here