bezpieczne sztućce dla dzieci

Nasz trzylatek za niedługo pójdzie do przedszkola. Ważne jest, aby jedząc posiłki wspólnie z innymi dziećmi sprawnie posługiwał się nożem, widelcem czy łyżką. Na pewno na stołówce będą bezpieczne sztućce dla dzieci, ale to my musimy zadbać o to, by nasz maluszek potrafił prawidłowo trzymać łyżkę i nabierać nią zupę. Dzięki temu dziecko bezproblemowo się naje i nie będzie wymagało pomocy ze strony dorosłych. Niezdarne dziecko nie będzie umiało jeść łyżką i widelcem, co spowoduje nienajedzenie się i malec pójdzie na leżakowanie z burczącym brzuszkiem.

Czy jest sposób, aby nasze dziecko nauczyło się sprawnie posługiwać sztućcami?

Maluszki idące do przedszkola, powinny umieć posługiwać się łyżką i widelcem, a w późniejszym czasie także nożem. Warto zadbać o to, by nasze dziecko, przekraczając próg przedszkolnej stołówki, było przygotowane, jak ma trzymać łyżkę, by nic z niej nie spływało. Trzymanie widelca i nakładanie na niego kaszy jest w szczególności bardzo trudne. Jest jednak na to dobra rada.

Bezpieczne sztućce dla dzieci – dlaczego warto je mieć?

Sztućce dla dzieci, które z naszą pomocą po pewnym czasie staną się bezproblemowym narzędziem  przy konsumpcji posiłków, to podstawa. Początki na pewno będą trudne. Na stole i pod nim oraz wokół krzesełka dziecka będzie porozrzucane jedzenie, ale dzięki dobrej zachęcie i naszej cierpliwości, osiągniemy zamierzony cel.

Jak dobrać bezpieczne sztućce dla dzieci?

Dzieci są wrażliwe na piękno i zabawę. Lubią być otoczone miłymi akcentami, które automatycznie włączają ich bujną wyobraźnię. Mała dziewczynka chętnie weźmie do ręki łyżkę, która będzie miała na rączce kolorowy motyw np. serduszka, kwiatuszki, koronę. Od razu dziecko skojarzy sobie te desenie z bajką o księżniczce albo królewnie. Dzięki temu chętniej sięgnie po wspomniane sztućce i z przyjemnością samodzielnie zje nimi posiłek.

Oprócz kolorowych ozdób na uchwytach bezpiecznych sztućców dla dzieci, same uchwyty powinny być opływowe i ergonomiczne, czyli wygodne w trzymaniu przez małe rączki. Poza tym widelec nie może mieć ostrych widełek, by dziecko się nie skaleczyło w usta, język czy policzek. Łyżka powinna mieć małą łopatkę, by zmieściła się do buzi, ale na tyle dużą, by swobodnie można było nabrać na nią zupę. W późniejszym czasie dodamy dziecku nóż. On też musi być bezpieczny. Nie może być ostry ani kłujący. Najlepiej, gdy ma zaokrąglony tępy czubek.

Chłopiec na pewno zadowoli się motywem sportowym na bezpiecznych sztućcach dla dzieci. A jeśli nie, to wybierzmy uniwersalne upiększenie sztućców w postaci wyżłobionego misia. Na sztućcach ze stali nierdzewnej, która jest odporna na wyginanie, uderzanie i zarysowanie, motyw ten będzie dużo trwalszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here