czyszczenie wykładziny

Dywan (nazywany inaczej wykładziną) to bardzo ważny element wystroju każdego domu czy mieszkania. Jest on bardzo ważny, ponieważ chroni on podłogę przed zarysowaniami (zarówno drewniane panele jak i kafelki), a także chroni nas przed zimnem generowanym przez podłoże – być może w niewielkim stopniu, ale nie można o tym zapominać. Właśnie dlatego dbałość o czystość naszych dywanów i czyszczenie wykładziny w możliwie jak najczęstszy i najdokładniejszy sposób są takie ważne.

Ale w takim razie na czym to całe czyszczenie wykładziny polega?

Od czego zacząć? Jak wyczyścić nasz dywan w taki sposób aby nie zniszczyć jego koloru lub żeby nie zniekształcić materiału i faktury z jakiego jest wykonany? Oto kilka rad, które powinny pomóc każdemu kto dopiero uczy się pielęgnacji dywanów i wykładzin!

Pierwszym podstawowym i najprostszym sposobem na czyszczenie wykładziny jest najprostsze na świecie częste i regularne odkurzanie dywanu specjalną szczotką przeznaczoną do czyszczenia właśnie takich dywanów. Oczywiście nie da się w ten sposób wyczyścić wykładziny w stu procentach, ale bez wątpienia warto czyścić dywan w ten sposób dla zapewnienia odpowiedniego wyglądu wierzchniej warstwy dywanu.

odkurzanie

Równie ważne jest pranie dywanu

Nie trzeba oczywiście robić tego codziennie, co tydzień czy nawet raz w miesiącu, ale co najmniej raz w roku (nie rzadziej niż raz na półtorej roku) powinniśmy dokładnie wyprać nasz dywan lub oddać go do pralni chemicznej. Dzięki temu nasz dywan pozostanie w dobrym stanie przez dłuższy okres czasu. Oczywiście wiele zależy też od koloru dywanu, jego materiału oraz jego przeznaczenia. Jeżeli mamy przykładowo dywan, który jest bardzo cienki, do tego jest w jasnych kolorach i znajduje się w takim miejscu naszego domu czy mieszkania, o którym wiemy, że codziennie przechodzi przez niego dziesiątki osób, w tym dzieci, a także zwierząt, to wówczas taki dywan należy prać częściej, na przykład dwa razy w roku.

Podczas prania naszego dywanu powinniśmy ponadto zawsze sprawdzać i przestrzegać zaleceń producenta co do tego jak powinno prać się dany dywan. Chodzi tu nie tylko o środki chemiczne jakie wolno i nie wolno używać, ale również chociażby o temperaturę wody czy czas prania. Dlatego właśnie wybór pralni chemicznej może okazać się dobrym pomysłem, ponieważ nie będziemy musieli się wówczas martwić o to jaki typ prania mamy ustawić.

Dodatkowo nie każda pralka jest w stanie pomieścić coś tak dużego jak dywan, nawet po jego odpowiednim złożeniu. Oczywiście trzeba pamiętać o tym żeby sprawdzać zawsze opinie o każdej pralni chemicznej. W końcu nie chcemy żeby dywan za którego zapłaciliśmy nierzadko bardzo duże pieniądze, stracił na wyglądzie z powodu niedopatrzenia obsługi w pralni? Podczas czyszczenia dywanu należy też pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu wszystkiego co znajduje się w pomieszczeniu w którym czyścimy dywan.

odkurzacz

Chodzi tu między innymi o podłogę, meble, obicia czy ściany. Do tego jeżeli dywan będzie czyszczony na mokro, to należy wcześniej upewnić się czy później taki dywan da radę całkowicie wyschnąć w ciągu kolejnych 24 godzin. Jest to ważne, ponieważ na dywanie, który jest wystawiony na działanie wilgoci połączonej z powietrzem, może z czasem wystąpić pleśń, którą potem bardzo ciężko jest usunąć.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanów to też dobry pomysł. Dobrze sprawdza się do tego na przykład ocet, który szczególnie dobrze radzi sobie z usuwaniem plam. Do wykonania odpowiedniego roztworu octowego wystarczy jedynie połowa szklanki octu wymieszana i rozpuszczona z dwoma łyżkami soli. Po przygotowaniu takiego roztworu i umyciu nim dywanu na mokro, można też nałożyć dodatkowo na dywan specjalną pastę do wykonania której będziesz potrzebował jednej łyżki octu oraz jednej łyżki skrobi kukurydzianej. Całość połóż na najbardziej zaplamione miejsca na dywanie i zostaw na 24 godziny aż do wchłonięcia pasty w zabrudzenia. Po 24 godzinach przemyj miejsca na które nałożyłeś pastę wilgotną gąbką lub ściereczką. Na koniec odkurz cały dywan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here