Struktura włosa

Włos jaki jest, każdy widzi. Ta parafraza znanego cytatu to zbyt daleko posunięte uproszczenie. Każdy włos jest bowiem wytworem organizmu, który ma swoją określoną budowę, a wpływ na jego wygląd może mieć wiele czynników.

Skomplikowany jak włos

Włos jest zrogowaciałym, nitkowatym włóknem, który zasadniczo dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to korzeń włosa, niewidoczny dla oka, bo tkwiący w skórze. W skład korzenia zaliczamy mieszek włosowy i cebulkę, czyli charakterystyczne zgrubienie, w którym znajdują się komórki macierzy włosa. Cebulka łączy się z brodawką, czyli ukrwionym elementem, którego zadaniem jest odżywianie tej pierwszej. Wspomniany korzeń sięga głęboko do warstwy skóry właściwej, a podskórna część włosa, szczególnie na jego początkowym etapie, jest grubsza niż łodyga. To właśnie ją myjemy, pielęgnujemy, farbujemy i stylizujemy. W strukturze łodygi możemy wymienić trzy „podzespoły”: rdzeń (mają go tylko grube włosy), bezbarwną powłoczkę ochronną (np. promieniowaniem słonecznym) oraz włóknistą korę. Ta ostatnia stanowi większość, bo ok. 80% masy włosa i odpowiada za jego mechaniczne właściwości. To właśnie w korze znajdują się komórki barwnikowe z melaniną, którym zawdzięczamy barwę naszej naturalnej fryzury. Do systemu słowa trychologia zalicza także: mięsień przywłośny, gruczoł łojowy, pory skórne oraz część łączno-tkankową torebki włosowej. Każdy ze wspomnianych elementów ma wpływ na to, w jakiej kondycji są nasze włosy.

Łysienie niejedno ma imię

To, co dla wielu z nas jest jedynie prymitywnym wytworem naskórka, z punktu widzenia biologii jest dość zawiłą formacją. Złożoność włosa przekłada się chociażby na liczne przyczyny łysienia. Nadmierne wypadanie włosów może być rezultatem wielu czynników, wśród których możemy wymienić chociażby skłonności genetyczne, korzystanie z używek, niewłaściwą dietę czy zaburzenia hormonalne. Na szczęście współczesna medycyna i trychologia znają równie wiele sposobów na łagodzenie efektów łysienia. Są wśród nich suplementy diety i specjalistyczne kosmetyki na porost włosów, peruki, systemy uzupełnień włosów czy wreszcie zabiegi trychologiczne i te z zakresu medycyny estetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here