ANIME I MANGA

Świat anime i mangi dla większości dorosłego społeczeństwa Polskiego wydaje się niezrozumiały, obcy, dziwny, kojarzony przede wszystkim z Japonią. Przybliżmy więc temat japońskiech kreskówek i filmów, a także ich fenomenu.

Na początek trzeba zerknąć do słownika polsko – japońskiego. Słowa anime i manga tłumaczone z języka japońskiego na polski oznacza: w pierwszym przypadku: japońską animacją, film animowany, film rysunkowy, animacja, w drugim: komiks. Zazwyczaj oba wyrazy używa się nierozłącznie. Z tego względu, że te formy charakteryzują się podobnym samym stylem artystycznym oraz estetycznym. Styl ten jest dość nietypowy dla Polaków, wyróżniający się na tle innych polskich, a nawet Europejskich stylów kreskówek czy filmów. Postacie komiksowe oraz filmowe mogą wydawać się przerażające, aczkolwiek w Japonii nawet maluchy oglądają bajki anime i czytają mangę. Tematyka anime i mangi jest może specyficzna, ale warto się wgłębić w ten temat i dowiadywać się o nim jak najwięcej.

W Polsce anime i mangą interesują się głównie dzieci i młodzież. Zainteresowanie jest bardzo duże. Świat anime i mangi jest kolorowy, zróżnicowany, bardzo jaskrawy, więc nic dziwnego, że interesują się tym tematem w tak dużym stopniu nastolatkowie. Postaci są wyraźnie zarysowane i ich charaktery także są wyraziste.

Manga, czyli komiks w Japonii, czytany jest nie tylko przez dzieci. Zainteresowanie tą tematyką jest duże zarówno wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Japoński komiks jest przeznaczony dla każdego bez względu na wiek. Japończycy traktują mangę tak, jak Polacy książki. Oczywiście obrazki oraz słownictwo mangi dla każdej kategorii wiekowej jest inne. W Japonii to normalne, jak babcia z dziadkiem czytają mangę. W japońskiej bibliotece na półkach można znaleźć bajki dla maluszków, komiksy dla nastolatków i dorosłych. Każda historia i tematyka oraz postacie są oczywiście dostosowana do wieku. Zainteresowanie tematyką anime w Japonii jest takie samo jak z mangą. W tym kraju każdy bez względu na wiek ogląda anime. Dla każdej kategorii wiekowe są inne filmy opowiadające inne historie.

W Polsce zainteresowanie anime i manga nadal, chodź w coraz mniejszym stopniu uznawana jest za dziecinadę. Tematyką głównie interesują się dzieci i młodzież. Czasem dorośli obawiają się, by ich dzieci oglądały te filmy, by jest tam dużo magii, czasem strasznych historii, drastyczne sceny (w porównaniu do europejskich bajek dla dzieci). Rodzice nie powinni się bać tematyki anime i mangi. Jeżeli dziecko się interesuje japońską sztuką filmową i komiksową nie należy mu tego jako rodzic zabraniać. Po prostu trzeba bacznie się temu przyglądać, sprawdzać czy treści, które pojawiają się w anime i mandze są odpowiednie dla danego wieku. Zainteresowanie anime i mangą może dać podstawy do wspaniałego hobby, poznawania świata i innych kultur.

Na rynku turystycznym bardzo popularne są obozy anime i manga. Niektórzy rodzice wahają się czy taki wyjazd dla dziecka jest bezpieczny. Największym zainteresowaniem cieszą się obozy dziecięce i młodzieżowe o tematyce otaku. Słowo to oznacza po prostu fanów anime i mangi. Na rynku turystycznym jest mnóstwo ofert związanych z tą tematyką. Zawierają one naukę japońskiego, poznawanie kultury japońskiej, są także takie, które stawiają na rysowanie mangi i znajomość tematyki komiksowo-filmowej. Są też obozy otaku zawierające “cosplay” czyli przebieranie się w mangowe postaci, odrywanie ról z filmów anime.

Program na obozie anime i mangi opiera się nie tylko na sztuce filmowej i komiksowej, ale także omawiane są po prostu zwyczaje i tradycje japońskie. W niektórych biurach podróży można znaleźć obóz anime i mangi, na których dzieci głównie gotują japońskie potrawy.

Świat anime i mangi może być niezrozumiały z punktu widzenia rodzica, jednak na pewno nie wpływa negatywnie na psychikę dzieci, zawiera więcej kontentu dobrego i motywującego, niż niepokojącego. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce tematyka anime i mangi rozwinęła się już bardzo dawno i zna ją niejeden rodzic. Popularne bajki „Pszczółka Maja”, „Muminki” zostały narysowane właśnie przez Japończyków. Do dziś są one uważane za idealne bajki dla dzieci. Dlatego też nie można się baćsię tematyki i pozwolić dać się zapoznać z nią. Nie jest ona zagrożeniem dla dzieci, a wręcz przeciwnie.

Świetnym aspektem tematyki anime i mangi jest fakt, że potrafi łączyć ze sobą wiele ludzi na całym świecie. Przykładem są organizowane często konwenty, zjazdy, pikniki. Fani anime i mangi w strojach ulubionych bohaterów spotykają w różnych częściach Europy, aby rozmawiać na temat wspólnej pasji. Spotkania takie to same korzyści. Warto będąc rodzicem zaznajomić się z tematyką anime i mangi i wraz z dzieckiem uczestniczyć w odkrywaniu tego nieznanego dla nas, Polaków, świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here