Podnośnik masztowy

Bezpieczne oraz w pełni efektywne wykonywanie prac na wysokości wymaga korzystania z odpowiedniego sprzętu. Jednym ze sprawdzonych urządzeń jest podnośnik masztowy. Czym wyróżnia się ten sprzęt oraz gdzie się jest najczęściej wykorzystywany?

Do czego służą podnośniki masztowe?

Urządzenia te są często nazywane podestami ruchomymi masztowymi. Są one wykorzystywane do transportu pionowego. W zależności od maksymalnej wysokości roboczej są dostępne na rynku w wersji stacjonarnej oraz mobilnej.

Pierwsze z nich, podobnie jak klasyczne dźwigi osobowe najczęściej są używane do przemieszczania ekip budowlanych na wysokie kondygnacje obiektów budowlanych.

Z kolei podnośniki mobilne są najczęściej stosowane podczas wykonywania prac montażowo -instalacyjnych w trudno dostępnych miejscach. Tego typu urządzenia wymagają znacznie mniej miejsca do rozstawienia, niż podnośniki teleskopowe. Doskonale sprawdzają się podczas prac wykonywanych wewnątrz budynków. Działając podobnie do podestów nożycowych, ale potrafią zaoferować znacznie większą wysokość roboczą.

Podesty ruchome masztowe o teleskopowej budowie są nieocenione podczas wykonywania prac na nierównym podłożu. Bardzo często są one wykorzystywane podczas wykonywania remontów oświetlenia oraz elewacji budynków.

W jaki sposób działa podnośnik masztowy?

Urządzenia te posiadają charakterystyczną konstrukcję. Ich platforma robocza porusza się dzięki specjalnemu masztowi, który może mieć:

– stałą konstrukcję – która to jest wykonywana z odpowiednich kratownic

– postać masztu rozkładanego teleskopowo – wówczas to poszczególne segmenty wysuwają się kolejno za pomocą siłowników hydraulicznych

W podnośnikach o konstrukcji stałej platforma robocza porusza się wzdłuż masztu, natomiast w urządzeniach mobilnych podnosi się wraz z rozkładaniem się tworzących go elementów.

Podesty ruchome masztowe – urządzenia o wielu zaletach

Podnośnik masztowy to sprzęt o wielu zaletach. Posiada on niewielkie rozmiary oraz jest lekki, często wykonany częściowo z aluminium. Dzięki posiadaniu wysuwanych bocznych wsporników gwarantuje on stabilność oraz bezpieczeństwo podczas wykonywania wielu trudnych zadań.

Zaawansowane modele podnośników posiadają możliwość obrotu kosza o 360 stopni. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas wykonywania prac w trudno dostępnych oraz na niewielkich przestrzeniach. Można je z powodzeniem wykorzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, np. w magazynach, fabrykach oraz podczas wykonywania wielu inwestycji budowach.

Do kolejnych zalet tego sprzętu można zaliczyć ekologiczność oraz bezpieczeństwo pracy. Te niezawodne maszyny posiadają napęd elektryczny, który potrafi zapewnić bardzo długie cykle pracy nie emitując jednocześnie spalin do środowiska.

Zapewniają one bardzo płynne sterowanie z kosza roboczego, dzięki czemu operator może wykonywać prace w komfortowych warunkach. W zależności od modelu wysokość robocza masztów może wahać się, ale najczęściej wynosi ponad 10 metrów.

Chcąc obsługiwać to urządzenie trzeba posiadać uprawnienia do obsługi podestów ruchomych, które wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here