Jakie doniczki do storczyków wybrać

Storczyki, ze względu na niebywałe piękno bardzo szybko zyskały popularność, zarówno wśród profesjonalnych ogrodników, jak i tych amatorskich. Niestety, żeby cieszyć się widokiem urokliwych, różnokolorowych kwiatów, musimy zainwestować w ich uprawę więcej czasu. W przypadku storczyków istotne są nie tylko takie czynniki jak nasłonecznienie czy nawodnienie, ale też rodzaj doniczki, w jakiej rosną. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym się kierować podczas jej wyboru.

Phalenopsis i Dendrobium — gwiazdy wśród storczyków

Storczyki stanowią ogromną rodzinę roślin, która składa się z licznych gatunków. W artykule skupimy się na gatunkach Phalenopsis i Dendrobium, które najczęściej goszczą w naszych domach. Są to rośliny, które w swoich naturalnych warunkach bytują na korze drzew i oplatają je swoimi korzeniami. Jeśli chcemy cieszyć się ich zdrowym rozwojem w warunkach domowych, powinniśmy zrobić wszystko, by przypominały one te naturalne. Nie tylko dostarczyć im specjalnego podłoża z kawałków kory, ale również zaopatrzyć je w odpowiednie donice, które zapewnią im dostęp do odpowiedniej dawki światła dziennego.

Jaka jest idealna doniczka do storczyka?

Przede wszystkim donice muszą być dopasowane do wielkości rośliny. Jeśli widzisz, że jej korzenie przestają mieścić się w obecnej, koniecznie przesadź kwiat. Z jakiego materiału powinny być wykonane doniczki? Najlepiej w tej roli sprawdzi się wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Jest to surowiec, który charakteryzuje się jednocześnie niebywałą lekkością i wysoką wytrzymałością. Faktem jest, że storczyki bardzo lubią duże ilości wody, ale nigdy nie powinny być w niej zanurzone, a już na pewno nie długo. Dlatego dobre donice, muszą mieć na spodzie dziurki, które zapewnią swobodny przepływ cieczy. Ze względu na to, że są to rośliny, których korzenie w naturze mają dobry dostęp do światła, powinniśmy zrezygnować z kolorowych doniczek na rzecz transparentnych odpowiedników. Ułatwi to również kontrolowanie stanu korzeni i pomoże nam dobrać ilość niezbędnego do podlewania wody.

Osłonki do storczyka — jak je wybrać?

Osłonka w przeciwieństwie do donicy do ogrodu pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Jest niezwykle przydatna, zwłaszcza gdy storczyki przekwitną i przezroczyste donice zaczną przyciągać większą uwagę. Jednak podczas jej wyboru również trzeba kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim powinny być w całości zabudowane, byśmy bez problemu mogli wylać nadmiarową wodę. Dobrym rozwiązaniem są osłonki wyposażone w podwyższane dno. W takim modelu ciecz może swobodnie odpłynąć, a następnie odparować i zwiększyć wilgotność podłoża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here