Czy dziecku zawsze przysługują alimenty

Czy rodzic zawsze musi płacić alimenty na dziecko? Jakie czynniki świadczą o wysokości takiego świadczenia, do kiedy należą się alimenty i jak zmienić ich wartość? Okazuje się, że w zakresie świadczenia alimentacyjnego powstało wiele mitów, które właśnie teraz warto obalić.

Adwokat w Częstochowie potwierdza, że alimenty przysługują dziecku nie tylko do 18. roku życia. Wiele osób uznaje, że świadczenie alimentacyjne jest obowiązkowe do czasu osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, kolejny mit dotyczy również granicy wiekowej 26 lat albo ewentualnie czasu, w którym dziecko pobiera naukę.

Tak naprawdę żadna z tych informacji nie jest prawdziwa. Okazuje się, że alimenty przysługują dziecku zawsze i to do czasu, w którym nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie. Znaczenia nie ma tu jednak wiek ani rodzaj kształcenia. Warto też wiedzieć, że w przypadku dzieci z potwierdzoną niepełnosprawnością alimenty są obowiązkowe bez ograniczeń czasowych. Wiadomo przecież, że różnego rodzaju dysfunkcje zdrowotne mogą uniemożliwiać usamodzielnienie się dziecka i jego samodzielne utrzymywanie się.

Jak oblicza się alimenty?

Kancelaria Kowalski potwierdza również, że nie istnieje jedna stawka świadczenia alimentacyjnego. Jest ona ustalana indywidualnie, a sąd bierze przede wszystkim pod uwagę potrzeby dziecka i jego obecny standard życia. Chodzi o to, aby rozwód w Częstochowie nie przyczynił się do pogorszenia warunków jego codziennego funkcjonowania. Rozłam małżeństwa nie może być przyczyną utraty przez dziecko zajęć dodatkowych, na które uczęszczało czy wiązać się z koniecznością zmiany szkoły. Sąd może, ale nie musi brać pod uwagę wysokości zarobków rodzica, który ma regulować świadczenie alimentacyjne. To potrzeby dziecka są w tym przypadku priorytetem.

Ciekawostką jest to, że rodzic może ubiegać się o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. To między innymi sytuacja, w której dziecko celowo nie podejmuje pracy zarobkowej albo umyślnie przedłuża edukację, aby otrzymywać alimenty, chociaż jest już zdolne do usamodzielnienia się.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

Przeczytaj także: https://www.urwisowo.pl/kiedy-naleza-sie-alimenty-dla-bylej-zony/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here