5 wyjątkowych ciekawostek dla fanek ubrań z koronki

Nie wyobrażasz sobie, żeby w twojej garderobie zabrakło miejsca na ubrania z koronki? W takim razie na pewno z przyjemnością dowiesz się nieco więcej o swoim ulubionym materiale. Z pewnością spojrzysz zupełnie inaczej na koronkowe sukienki i bluzki, gdy poznasz ich historię i odkryjesz kilka zaskakujących informacji na ich temat. Sprawdź, jakie tajemnice kryją niepozorne koronki.

Ubrania z koronki nosili już starożytni Egipcjanie

Badacze zajmujący się koronkami nie ustalili jeszcze, kiedy dokładnie zaczęto produkować charakterystyczny ażurowy materiał. Pierwsze plecionki przypominające współczesną koronkę znaleziono jednak już w egipskich grobowcach z okresu starożytności. Podobne wyroby mogły być już znane również w starożytnych Chinach. Po epoce minimalistycznego średniowiecza koronki powróciły do łask w renesansie i od tego czasu cieszyły się popularnością niemal w każdej epoce.

Koronki były popularne wśród mężczyzn

W dzisiejszych czasach koronkowe bluzki i inne elementy garderoby z tego delikatnego materiału są symbolem kobiecości. Jednak jeszcze do okresu wojen w XIX wieku to mężczyźni często nosili znacznie więcej koronek niż kobiety. Wystarczy tylko przyjrzeć się portretom szlachty, arystokracji czy też duchowieństwa z okresu renesansu czy też baroku, żeby się o tym przekonać. To właśnie panowie mogli pochwalić się m.in. bogato zdobionymi rękawami i kołnierzami z koronkowego materiału. Co więcej, ilość koronki często świadczyła o zamożności mężczyzny i jego wysokim statusie społecznym.

W Polsce powstają znane koronki

Znawcy koronek na pewno wskazaliby Polskę jako ważny punkt na koronkowej mapie świata. W kraju nad Wisłą od lat najbardziej znanym miejscem, w którym produkuje się misterne plecionki, jest położony w Beskidzie Śląskim Koniaków. Tradycja wyrobu koronki nadal jest tam kontynuowana, a zaledwie kilka lat temu lokalne koronczarki stworzyły ogromnych rozmiarów serwetę, która trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Koniakowskie koronki otworzyły ponadto jeden z pokazów podczas paryskiego Fashion Weeku, trafiły również do Beyonce, brytyjskiej królowej czy też domu mody Dior.

Do wyrobu koronki można użyć nawet metalu

Dawniej koronki były wyrabiane przede wszystkim z lnu i jedwabiu, sięgano również po złote i srebrne nici. Obecnie znacznie częściej można spotkać bawełniany materiał, choć len i jedwab nadal są cenionym surowcem. W przypadku produkcji masowej powszechnie stosuje się włókna syntetyczne, co ma związek z ich niską ceną i wytrzymałością. Z kolei artyści sięgają niekiedy nawet po metalowe druty np. z miedzi lub srebra.

Obecnie większość koronek produkuje się maszynowo

Typowy obraz koronczarki kojarzy się z kobietą tworzącą misterne plecionki ręcznie. Oczywiście rękodzieło nadal cieszy się dużym uznaniem. Jednak w rzeczywistości najczęściej produkcja koronek dostępnych w butiku online So Italian i innych popularnych sklepach odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn. W ten sposób można szybko i tanio wytworzyć duże ilości tego eleganckiego materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here